„Чудесата“ на българския туризъм явно са неизчерпаеми. Поредните сигнали са за безумни хотелски такси. Зрители на Нова тв се оплакаха, че на нашето Черноморие са ги изненадали неприятно с такса за ползване на интернет – 40 лева, и то само за едно денонощие. Освен че е неприлично висока, тази такса не е е фигурирала в обявената онлайн оферта за почивка.
Друг черен щрих е свързан с паркирането. Хотелът взимал по 12 лева за паркинг, като при това не гарантирал, че ще има свободни места. Има и трета изненада, за която туристът не е уведомен предварително – дължи депозит от 100 лева за евентуални имуществени щети, като не е посочено в кои случаи се удържат пари от депозираната сума.
След като недоволните клиенти възроптали, от управата на хотела обещали да направят проверка и да вземат мерки. В резултат скритите клаузи се появили черно на бяло в общите условия за ревервиране на почивка.
Случаи като цитираните такси капани в интернет предложенията за ваканции и пътувания не са единични и не са само български патент. По данни на Еврофейската комисия два от всеки три сайта за резервации пускат оферти които подвеждат потребителите. Проверки на 352 онлайн платформи са показали, че в 235 от тях цените не са достоверни – обикновено са измамно ниски, а когато дойде време за плащане, се оказват обрасли с допълнителни елементи.
Коментарът на българската Комисия за защита на потребителите по повод на офертите уловки и на скъпите екстри по българските хотели, заведения и плажове, не е особено полезен и обнадеждаващ. От КЗП съветват да четем много внимателно какво пише в онлайн офертите, преди да натиснем бутоните „резервирай“ и „плати“. И уточняват, че дори да има нахално високи такси – като 5 лв. за Wi-Fi на плажа, дори ако не искаме да го ползваме, или като хотелския интернет по 40 лв. на ден, ако те са надлежно обявени и видни за курортистите, няма нарушение и нищо не може да са направи.
Ако тази информация е скрита обаче, това е нелоялна търговска практика и ни дава основание да санкционираме съответния туристически обект, коментира редседателят на КЗП Димитър Маргаритов.
В същия дух са и коментарите на бранша – ако дадена такса е обявена, не е нарушение, макар че 40 лв. за интернет не е добра реклама.
От различни туристически организации напосредък дори се гневят на медиите, че дават гласност на такива негативни случаи и така пъдят летовниците от българските курорти. Но нима не е работа тъкмо на браншовите камари и съюзи да търсят отговорност на свои членове, които вредят на имиджа на българския туризъм? Вероятно си мислят, че единствената им роля е да натискат за лобистки законови поправки, за увеличаване на рекламните бюджети и на помощите за отрасъла.
И докато в България негативните случаи се множат и нагли печалбари пъдят туристите, в Гърция и Турция се надпреварват да ухажват клиентите с евтини оферти, промоции и безплатни екстри. Сега в разгара на пандемията много гръцки хотели например предлагат да поемат разхода за PCR тестове. Други предоставят безплатни нощувки при по-дълги резервации.
Източник:Сегабг
The post Шок! Хотел стъписа клиенти с 40 лв. такса за интернет appeared first on Начало.